Blecha psí: prevence a jak se jich zbavit
Blechy u psa nejsou dozajista ničím v našich končinách výjimečným. Psí blechy si může naše němá tvář přinést prakticky odkudkoliv. O to důležitější je dobré vědět jak na blechy u psa, jakou zvolit prevenci (přípravky, tablety) a jak si počínat, když už se blecha psí v bytě objeví.
To je blecha psí, ta na člověka nejde
Ale kdeže! Nejenom blecha obecná, ale i blecha psí na člověka jde. Stejně tomu je i u blechy kočičí. Tento cizopasný hmyz dokáže na svého hostitele dokáže během tří týdnů snést až 4000 vajíček v závislosti na ideálním prostředí (teplo, vlhko).

Blecha psí může být velmi dotěrným "společníkem" v bytě, navíc s velmi vysokým smyslem pro přežití. Polovina populace psích blech bývá v podobě nakladených vajíček (ať již v srsti hostitele, jeho místě odpočinku či všude tam, kde je teplo a vlhko). Vajíčka blech jsem velice drobná a mohou se vyvinout i po dvou týdnech (když už je celá původní generace dospělých blech vyhubena).
Jak blechy u psa rozpoznat?
Blecha psí se projevuje u našich čtyřnohých miláčku velmi nápaditě a to nejenom vizuálně, ale i změnou chování psa. Mezi příznaky zablešení psa řadíme:

- Pes se škrábe, drápe, otírá či intenzivně líže: kousnutí od blechy způsobují nejenom svědění kůže, ale různé alergické reakce, které mohou vyústit až v akutní dermatitidu.
- Černo-hnědé tečky/flíčky/drobečky v srsti: může se jednat o bleší trus. Nejčastěji jsou zasaženy výskytem blech hlava, krk, šíje, bedra, kořen ocasu, břicho a slabiny.
- Výskyt blech: u krátkosrstých plemen lze i samotnou blechu nalézt, ovšem u dlouhosrstých psů je nalezení, byť jediné blechy, velmi obtížné. U psů s delší srstí sledujeme ostatní zmiňované příznaky, jelikož nalezení blechy v silné srsti může značit již dávno opomenuté zamoření.
- Apatie (nezájem, malátnost) u psa: ve velké míře může bleší kousnutí u psa způsobovat ať chudokrevnost (anémie) či se může pes jevit apatický.
Tip: Zda se opravdu jedná o trus po psích blechách - a ne třeba hlínu, lze ověřit nasypáním trochy materiálu na papír a zakapáním několika kapkami vody. Pokud se objeví červená barva, jedná se nepochybně o bleší trus z psí krve.
Kde se berou blechy?
Míst, kde žijí blechy je bezpočet. Pes může chytit blechy prakticky kdekoliv. Mezi četnější místa výskytu počítáme cvičiště psů (takzvané cvičáky) či sportovní akce pro psy (spíš ty neoficiální). Na takových místech dochází k preventivnímu hubení blech jen zřídka, ačkoliv četnost výskytu psů (a tedy i potenciálně blech) je vysoká. Nicméně projevená snaha se těmto místům vyhnout je nesmysl - blecha žije prakticky kdekoliv.
Stejnětak může Váš pes může blechy chytit na psím hřišti, při společném venčení, ale i na obyčejné procházce v přírodě či výstavě psů. Vyhýbat se místům s podezřením na výskyt blech je boj s větrnými mlýny - to hlavní při boji s blechami je prevence.
Jak se zbavit psích blech?
Pokud jsme si všimli, že pes blechy má, musíme počítat s tím, že již stačily též zamořit i prostory, které obývá. Tím spíše domácí pes pravděpodopně stačil blechy a zejména jejich vajíčka roznosit po celém bytě. Hubení blech není dozajista jednoduchá věc. Vajíčka, larvy a kukly mohou být ukryté i tam, kde by Vás to nikdy nenapadlo. Spolehlivou metodou vyhubení je pak povolání spolehlivých deratizérů, kteří vědí jak na blechy. Pro spolehlivé hubení blech volejte: 722 934 225.

Efektivní hubení blech
Hlavním rozdílem v hubení blech pomocí profesionální dezinsekce (deratizace blech) a likvidací blech "na vlastní pěst" je prostý fakt, že opravdu účinné prostředky k vyhubení mohou, dle současné legaslativy, používat jen subjekty s certifikátem krajské hygienické stanice. Prostředky na likvidaci blech běžné dostupné v obchodech mívají z ochranných důvodů mnohonásobně nižší účinnost.
Likvidace blech svépomocí
Při nízké míře zamoření lze několikanásobně vyprat psí pelech a většinu textilních věcí se kterými byl pes v blízkosti. A dále se nezbývá než modlit. Šance, že se Vám opravdu podaří byt vygruntovat tak, že nezbyla jediná blecha či vajíčko, nejsou nikterak velké. Za zvážení též stojí velká časová a fyzická investice do likvidace blech s nejistým výsledkem. Ovšem na samotného psa pak doporučujeme použít některý z níže uvedených přípravků:
Přípravky proti blechám
Ověřenou metodou jak na blechy je prevence. Psi mohou dostat látky proti blechám při očkování - ty ovšem většinou nevydrží celoročně. Na trhu je také řada přípravků - preventivních i akutních, ovšem jejich vhodnost musí každý u svého psa otestovat. Stejně jako u lidí pomáhá na nachlazení trochu něco jiného, stejnětak tomu je i těchto přípravků. Níže uvedené přípravky a metody jsou ověřené našimi zákazníky:
Roztoky v pipetě (spot-on) proti blechám
S roztoky v pipetě jsou naši zákazníci velmi spokojení. Hlavní výhoda přípravku plyne především z faktu, že blechy neodpuzuje, ale hubí při zakousnutí se. Nanáší se kápnutím za "kohoutek" psa. Při zablešení z jisté míry pomohou, ale již zavlečené blechy v bytě dozajista nějaký čas ještě vydrží - tím spíše jejich vajíčka.

Doporučené roztoky:
- Frontline Combo - hubí blechy po nasátí
- Advantix - likvidace blech též po zakousnutí
- Foresto - také vyhubení blech po štípnutí
- Vectra (kombiný roztok) - blecha se nemusí nasát
Doporučené přípravky nemusí být určeny pro kočky
Tablety proti blechám
Tablety proti blechám patří u našich zákazníků pořád do toho účinnějšího spektra přípravků. Fungují na stejné bázi jako roztoky. Naleznou si i tací, kteří tvrdí, že jím tablety pomáhají víc. Celkově ovšem více jsou chváleny roztoky proti blechám. Tablety také pomáhají při akutním zablešení pouze částečně - nezklikvidují Vám doma nakladená vajíčka.
Doporučené tablety:
- Comfortis - učinná jeden měsíc, hubí po zakousnutí
- Bravecto - učinná jeden měsíc, hubí po zakousnutí
Doporučené přípravky nemusí být určeny pro kočky
Šampony proti blechám
Šampony jsou především určeny k akutnímu zásahu proti blechám. Ze zkušenosti našich zákazníků si dovolujeme tvrdit, že jsou účinné jen při minimálním zablešení. Navíc silné či časté vymývání srsti většině ras psů nesvědčí.
Obojky proti blechám
Zásadní nevýhodou obojků je fakt, že mají blechy odpuzovat. Nemálo chovatelů psů nám povrdilo, že opravdu odpuzují, ale pouze na přední polovině těla. Blecha, která se nenechá odlákat se tak dalá může vesele živit na hostiteli.
Nepodceňujte blechy u psů!
Blechy byly a jsou velmi efektivními mezidruhovými přenašeči. Přenášejí celou řadu nemocí a parazitů. Mezi takové řadíme tasemnicí psí, škrkavky, bartonelózu a tím celkový počet parazitů rozhodně nekončí. Zanedbávání zdraví Vašho čtyřnohého kamaráda se může velice nepříznivě odrazit i na Vašem vlastním zdraví!

Rizika parazitů a nemocí z blech
- Tasemnicí psí může psovi i člověku způsobit silné střevní komplikace
- Larvy škrkavek mohou být zaneseny do jater, plic, očí i mozku
- Bartonéloza způsobuje poruchy nervového systému - necitlivost, špatné vidění, malátnost
- Myší skvrnivka (přenášená též blechami) má podobné, ale slabší příznaky jako tyfus
Pomohl Vám náš článek? Třeba pomůže i někomu dalšímu. Zanechte prosím like či náš článek o psích blechách sdílejte: