+420 722 934 225 info@deratizace-global.cz
Spolehlivé a levné Hubení hlodavců Praha a Středočeský kraj

Leptospiróza, tularémie a další nemoci od myší, potkanů a krys

Nemoci hlodavců nejsou žádným ojedinělým jevem a většina je schopná se projevit i u člověka. Největším nebezpečím je pak samotný přenos nemoci, který obecně probíhá jakýmkoliv kontaktem s hlodavcem či jeho výkaly a močí. Rozkousané krabice od myší uklizené holýma rukama či pomočené (a znovu uschlé) zásoby ve spíži a na věru nepříjemnou nemoc je zaděláno.

Výčet nemocí od myší, potkanů a krys

Všechny níže vypsané nemoci jsou přenosné nejenom z hlodavce na člověka, navíc bez včasné léčby mouhou mít opravdu fatální následky. Veskrze nemoci od myší, krys či potkanů jsou totožné, jelikož se přenášejí mezidruhově. Dobře proto zvažte, zda hubení myší a jiných hlodavců včetně následného uklizení a dezinfekce prostor je vhodné provádět samostatně či si přizvat oborníky - kupříkladu na našem čísle +420 722 934 225.

Myši, potkani i krysy mohou na člověka přenést různé nemoci

Ať už se jedná u nemoci u myší či čistě potkaní nemoci, obecně platí, že většina chorob je přenášena skrze kontakt se zvířetem či jeho trus a moč. Není tedy vhodné s materiálem, který byl zasažen jejich přítomností, pracovat bez ochranných pomůcek a dezinfekcí.


Tularémie

Co to je tularémie? Gramnegativní kokobacil způsobující infekci se objevuje u myší, potkanů, krys, tak i ptáků a klíštat (typ A). Severoamerický typ B se vyskytuje u králíků, zajíců a klíštat. Nemoc je přenosná jak kontaktem se zvířetem, tak jeho trusem a močí.

Nemoc od myší, potkanů i krys - tularemie

Tularémie a její příznaky u lidí

V prvních deseti dnech vypadají příznaky tularémie u člověka stejně jako chřipkové. Vysoké teploty, malátnost, zvracení, bolesti hlavy, silné pocení a průjmy jsou běžnými projevy nemoci. V některých případech se přidává i zduření uzlin s možností zhnisání.

Tularemie a její příznaky u zvířat

Nemoc u myší, potkanů i krys se projevuje zejména ztrátou plachosti a zježením srsti. Což přidává ještě více na možnosti kontaminace okolí a člověka. U zajíců je patrná i malátnost.


Leptospiróza

Pokud se ptáte co je leptospiróza, tak nemoc je známá i jako profesionální nemoc jelikož se projevovali především u lidí, kteří jsou v kontaktu se zemědělskými zvířaty: zemědělci a řezníci, zootechnici. Tudíž je leptospiróza schopna napadat velkou škálu zvířectva – od hlodavců jako jsou myši, potkani či krysy, až po dobytek nebo kupříkladu veverky. V současné době rozmachu domácích mazlíčků a hlodavců v lidských obydlích může postihnout každého z nás.

Potkaní nemoc, přenášejí ji i myši a krysy - leptospiroza

Leptospiróza a její příznaky u lidí

U lidí leptospiróza připomíná silnou chřipku. Náhlý nástup vysokých teplot, silné bolesti hlavy, břicha a svalů (zejména záda a lýtka). Dostavit se mohou až psychotické stavy (změny osobnosti, halucinace). Do pěti dní příznaky mizí a nastává druhá fáze nemoci. Druhá fáze od klidu nastupuje brzy znovu v plné síle první, ale nastupují poškození jater, ledvin a sliznic – takový stav označujeme jako Weilova nemoc.

Leptospiróza a její příznaky u zvířat

Nemoc u myší, krys či potkanů má různé příznaky od výše uvedených až skoro po nedetekovatelné. Dobrá snášenlivost nemoci byla pozorována u právě u hlodavců a psů, čímž zvyšuje riziko přenesení leptospirózy na člověka. Nemoc se může ovšem přenést i na dobytek, ovce či koně.